Hrvatski pravni portal - Propisi.hr
  • Naslovna
  • Članci
  • Novosti
  • Kontakt
  • Naslovna
  • Članci
  • Novosti
  • Kontakt
No Result
View All Result
Hrvatski pravni portal - Propisi.hr
No Result
View All Result

Kada majka gubi skrbništvo nad djetetom? 3 glavna razloga

12 studenoga, 2023
in Članci
skrbnistvo nad djetetom

Foto: Shutterstock

Skrbništvo nad djetetom jedno je od najosjetljivijih pitanja s kojima se obitelji mogu suočiti. U kontekstu zakonodavstva Republike Hrvatske, skrbništvo se odnosi na odgovornosti, dužnosti i prava roditelja dizajnirane kako bi zaštitili i promovirali osobna i imovinska prava djeteta, kao i najbolje interese djeteta.

Roditelji su dužni pružiti roditeljsku skrb u skladu s razvojnim potrebama i sposobnostima djeteta. No, pod kojim okolnostima i uvjetima može doći do gubitka skrbništva, posebno kada je majka u pitanju? U ovom članku istražili smo specifične situacije i zakonske odredbe koje se odnose na ovu temu u okviru hrvatskog pravnog sustava.

Foto: Shutterstock

Skrbništvo nad djetetom

Skrbništvo nad djetetom predstavlja ključni aspekt roditeljske odgovornosti i prava. U kontekstu hrvatskog zakonodavstva, roditeljska skrb obuhvaća odgovornosti, dužnosti i prava roditelja s ciljem zaštite i promicanja djetetovih osobnih i imovinskih prava te njegove dobrobiti. U situacijama kada roditelji ne žive zajedno, postoji potreba za definiranjem načina ostvarivanja roditeljske skrbi, bilo sporazumno ili putem sudske odluke.

Pravna regulativa

U Republici Hrvatskoj, skrbništvo nad djetetom je pravna regulativa koja se temelji na Obiteljskom zakonu. Roditelji imaju pravo i dužnost ravnopravno, zajednički i sporazumno ostvarivati roditeljsku skrb. U slučajevima kada roditelji trajno ne žive zajedno, postoji obveza sporazumnog uređenja roditeljske skrbi kroz Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi koji mora biti potvrđen sudskom odlukom. Odluku o roditeljskoj skrbi donosi sud, bilo na prijedlog jednog roditelja ili prema sporazumu oba roditelja. 

Odgovornosti roditelja

Roditeljska skrb čini niz odgovornosti, dužnosti i prava roditelja u skrbi o djetetu i zaštiti njegovih prava i dobrobiti. Roditelj se ne može odreći prava na roditeljsku skrb. U svakodnevnom životu, roditelji imaju pravo samostalno donositi odluke u vezi s djetetom dok je ono kod njih. U hitnim situacijama, svaki roditelj ima pravo donijeti odluke koje su u skladu s djetetovom dobrobiti i obavijestiti drugog roditelja o tome što prije.

Foto: Shutterstock

Razlozi za gubitak skrbništva

Postoji nekoliko razloga zbog kojih majka može izgubiti skrbništvo nad djetetom. U nastavku smo istaknuli tri glavna razloga, a svaki od njih smo ukratko objasnili kako bi se bolje upoznali s temom.

Zanemarivanje djeteta

Zanemarivanje djeteta jedan je od najčešćih razloga kada se gubi skrbništvo nad djetetom. To se odnosi na situacije kada roditelj, u ovom slučaju majka, ne pruža osnovne potrebe djetetu, bilo da je riječ o hrani, odjeći, skloništu ili emocionalnoj podršci. Zanemarivanje može biti i fizičko i emocionalno, a u oba slučaja može imati dugotrajne posljedice na razvoj i dobrobit djeteta. U Hrvatskoj, zakon jasno definira prava i obveze roditelja prema djetetu, a zanemarivanje tih obveza može dovesti do gubitka skrbničkih prava.

Zlostavljanje djeteta

Zlostavljanje djeteta ozbiljan je prekršaj koji uključuje fizičko, emocionalno ili seksualno zlostavljanje. Djeca koja su izložena zlostavljanju često trpe emocionalne i fizičke traume koje mogu ostaviti trajne posljedice. U Hrvatskoj, postoji niz zakona koji štite prava djece i osiguravaju njihovu sigurnost. Majka koja se proglasi krivom za zlostavljanje svoje djece može biti lišena skrbničkih prava.

Ovisnost o drogama ili alkoholu

Ovisnost o drogama ili alkoholu može ozbiljno narušiti sposobnost roditelja da pravilno skrbi o svom djetetu. Ovisnik o drogi je osoba koja se uporabom droge dovela u stanje ovisnosti, a u takvim situacijama, dijete može biti izloženo opasnim situacijama, zanemarivanju ili čak zlostavljanju. Zakon o suzbijanju zlouporabe droga u Hrvatskoj definira ovisnost kao stanje neodoljive potrebe (psihičke ili fizičke) za uporabom droge. Ako se utvrdi da je ovisnost majke o drogama ili alkoholu uzrok zanemarivanju ili zlostavljanju djeteta, to može dovesti do gubitka skrbničkih prava.

Foto: Shutterstock

Postupak vraćanja skrbništva

Postupak vraćanja skrbništva nad djetetom u Republici Hrvatskoj može biti složen i emocionalno iscrpljujući. Skrbništvo nad djetetom je pravo i dužnost roditelja da štite i promiču osobna i imovinska prava djeteta, kao i njegove najbolje interese. Ako je roditelj izgubio skrbništvo nad djetetom zbog različitih razloga, postoji mogućnost da ga ponovno stekne pod određenim uvjetima.

Roditelj, u našem slučaju majka, mora dokazati da je došlo do značajnih promjena u okolnostima koje su dovele do gubitka skrbništva. To može uključivati poboljšanje životnih uvjeta, stabilnost, odsutnost ovisnosti ili nasilnog ponašanja, i slično. Centar za socijalnu skrb igra ključnu ulogu u ovom procesu, pružajući procjenu i preporuke sudu o tome je li roditelj sposoban ponovno preuzeti skrbništvo nad djetetom.

Također mora pokazati da je ponovno uspostavljanje skrbništva u najboljem interesu djeteta. To znači da će dijete imati koristi od ponovnog uspostavljanja odnosa s roditeljem i da neće biti izloženo nikakvoj šteti.

Uz to, sud može zahtijevati da roditelj prođe kroz određene programe ili terapije kako bi se osiguralo da je potpuno sposoban i pripremljen za ponovno preuzimanje skrbništva nad djetetom. U konačnici, odluka o vraćanju skrbništva nad djetetom donosi se na temelju sveukupne procjene situacije i uzimajući u obzir najbolje interese djeteta.

Tags: gubitak skrbništvaskrbništvo nad djetetomzanemarivanje djeteta
Previous Post

Hrvatski sabor donio novi Zakon o izbornim jedinicama

Next Post

Kako zatražiti azil u Hrvatskoj? 6 važnih koraka

Next Post
azil u hrvatskoj, azila u hrvatskoj

Kako zatražiti azil u Hrvatskoj? 6 važnih koraka

Najnovije vijesti

zakon o hrvatskom jeziku

Novi Zakon o hrvatskom jeziku: Korak naprijed u zaštiti nacionalnog identiteta

28 siječnja, 2024
reforma plaća

Vlada predstavila reformu plaća u državnim i javnim službama

28 siječnja, 2024
ugovori za specijalizante

Ministarstvo zdravstva uvodi revolucionarne promjene za specijalizante

28 siječnja, 2024
  • Naslovna
  • Članci
  • Novosti
  • Kontakt
Sva prava pridržana © 2024 Propisi.hr
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Članci
  • Novosti
  • Kontakt

Sva prava pridržana © 2024 Propisi.hr