Odlučili ste se za otvaranje paušalnog obrta i želite saznati kako? Paušalni obrt je vrsta poslovanja koja postaje sve popularnija u Hrvatskoj zbog pogodnosti koje nudi, poput jednostavne registracije i administracije, te nižeg poreza.
Prije nego što se upustite u sam postupak osnivanja obrta, važno je razumjeti koji su glavni elementi uključeni u ovaj tip poslovanja. Paušalni obrt podrazumijeva izabrati odgovarajuće ime tvrtke, djelatnosti koje će obavljati te njegovo sjedište.
Vrlo je važno temeljito istražiti koje djelatnosti možete obavljati unutar svog paušalnog obrta kako biste osigurali usklađenost s propisima. Uz pomoć navedenih koraka, paušalni obrt i njegovo pokretanje, bit će jednostavan i brz proces.
Paušalni obrt i izbor djelatnosti
Kada razmišljate o tome kako otvoriti paušalni obrt, prvi korak je odlučiti se za vrstu djelatnosti kojom želite baviti. Djelatnosti su razne – usluge, trgovina, proizvodnja ili obrt – i određuje se sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti.
Pri izboru djelatnosti važno je razmotriti vlastite interese, vještine i tržišne potrebe. Najbolja djelatnost za paušalni obrt bit će ona koja kombinira vaše stručnosti s potencijalom za uspjeh na tržištu.
Nakon što ste odlučili kojom djelatnošću želite baviti, sljedeći korak je upis obrta. U Hrvatskoj je moguće upisati obrt putem internetskog servisa E-Obrt, koji omogućuje brzu i jednostavnu prijavu. Uz to, E-Obrt pruža i informacije o pravima i obvezama obrtnika, kao što su porezne prijave i doprinosi te akti utvrđivanja poslovanja za paušalni obrt.
Uredba o porezima i doprinosima na dohodak obrtnika uređuje prava i obveze vezane uz poslovanje paušalnog obrta. Ovom uredbom propisane su porezne stope i doprinosi za obrtnike, planiranje i vođenje poslovnih knjiga te obveze pri prijavi poslovanja na početku rada obrta.
Priprema potrebne dokumentacije
Kad otvarate paušalni obrt, neophodno je pripremiti sve potrebne dokumente kako bi se što lakše i brže obavio postupak registracije. U skladu s tim, potrebno je prikupiti sljedeće dokumente:
- Or obrazac: Ovaj obrazac je zahtjev za upis u obrtni registar, koji se može podnijeti putem E-građani platforme ili osobno u nadležnom uredu za obrt.
- Dokumenti koji dokazuju stručnu spremu: Ako je za obavljanje obrtničke djelatnosti potrebno položiti majstorski ispit, potrebno je priložiti dokaz o završenom obrazovanju i položenom majstorskom ispitu.
- Osobna identifikacijska isprava: Potrebno je priložiti presliku osobne iskaznice ili putovnice kako bi se utvrdila točnost podataka.
- Potvrda o prebivalištu: Preslika domovnice ili drugi dokaz o prebivalištu potrebna je za registraciju sjedišta obrta.
- Pečat: Potrebno je izraditi personalizirani pečat obrta, koji će se koristiti za označavanje službenih dokumenata. Iako prema propisima Republike Hrvatske pečat nije obvezan, savjetodavna služba Hrvatske obrtničke komore savjetuje njegovu izradu budući da ga neke institucije još uvijek traže.
Otvaranje bankovnog računa
Otvaranje bankovnog računa jedan je od ključnih koraka kad odlučite otvoriti paušalni obrt. Kako bi se osigurao nesmetan tok novca u obrtu, potrebno je za obrt otvoriti poseban poslovni račun, ali i žiro račun.
Nakon što obrtnici završe s prva dva koraka osnivanja obrta, slijedi otvaranje bankovnog računa u odabranoj banci. Prilikom otvaranja poslovnog računa obrta, obrtnik mora priložiti dokumentaciju koju je prethodno prikupio. Obavezni dokumenti su osobna iskaznica, Rješenje o upisu obrta u Obrtni registar te dokumentacija o izradi pečata obrta.
Otvorenje žiro računa je nužno za obavljanje plaćanja i primanje uplata, uključujući plaćanje poreza i doprinosa. Kako bi se olakšala kontrola i praćenje novčanog toka, otvaranje žiro računa za paušalni obrt je obavezno. Prilikom otvaranja žiro računa, obrtnici bi se trebali informirati o troškovima koji proizlaze iz održavanja računa i mogućnostima koje pruža odabrana banka.
Odabir banke i paketa usluga za otvaranje poslovnog i žiro računa može varirati ovisno o potrebama i željama obrtnika. Uspoređivanje uvjeta različitih banaka može pomoći obrtniku da pronađe najpovoljniju opciju koja će odgovarati potrebama njegovog poslovanja.
Renomirane banke mogu pružiti dodatne usluge koje olakšavaju vođenje poslovne evidencije i olakšavaju pristup sredstvima obrtu. Također, obrtnik može biti siguran da će imati podršku i savjete banke za bilo koje financijske probleme ili pitanja.
Registracija obrta
Prije nego što započne s radom, paušalni obrt mora biti registriran u nadležnom tijelu. Registracija obrta podrazumijeva sljedeće korake:
Prvo, potrebno je upisati obrt u obrtni registar. To se može obaviti putem sustava e-obrt ili fizički u najbližem uredu obrtnog registra. Upis uključuje odabir imena obrta, opisa djelatnosti, sjedišta obrta i datuma početka obavljanja djelatnosti.
Drugi korak u registraciji obrta uključuje upis u Registar poreznih obveznika. To znači da je potrebno obavijestiti Poreznu upravu o osnivanju obrta kako bi se izvršio upis u registar. Ovaj korak također može biti učinjen putem e-obrta ili u lokalnom uredu Porezne uprave.
Treći korak podrazumijeva odabir sjedišta obrta. Sjedište obrta može biti kućna adresa osnivača obrta ili poseban poslovni prostor, a važno je naglasiti da se sjedište mora navesti prilikom registracije obrta.
Nakon što su svi koraci uspješno završeni, obrtnik će dobiti potvrdu o upisu u obrtni registar i potvrdu o registraciji u Registru poreznih obveznika. S ovim potvrdama, obrtnik može nastaviti s ostalim koracima potrebnim za otvaranje i vođenje paušalnog obrta.
Kategorizacija obrta
Kada otvarate paušalni obrt, važno je pravilno kategorizirati obrt prema vrstama koje postoje. U Hrvatskoj postoje tri glavne kategorije obrta: slobodni obrti, povlašteni obrti i trgovački obrti.
Slobodni obrti su oni koji se mogu otvoriti bez posebnih dozvola ili uvjeta. Za otvaranje slobodnog obrta, dovoljno je prijaviti se nadležnom uredu za gospodarstvo, podnijeti Po-SD obrazac i adekvatno platiti paušalni porez. Primjeri slobodnih obrta uključuju konzultantske usluge, računovodstvene usluge i usluge prijevoda.
Povlašteni obrti su oni koji imaju određene povlastice od države kao što su smanjenje poreza ili potpore za zapošljavanje. Povlašteni obrti obično uključuju one koji se bave poljoprivredom, stočarstvom, ribarstvom i šumarstvom. Da biste otvorili povlašteni obrt, morate zadovoljiti posebne uvjete koje propisuje zakon.
U ovom koraku potrebno je odabrati odgovarajuću kategoriju obrta za svoju poslovnu ideju te se obratiti nadležnom uredu kako biste ispunili sve potrebne formalnosti. Također, morate se upoznati s posebnim zakonskim odredbama koje vrijede za odabrani tip paušalnog obrta.
Kategorizacija obrta je važna jer će odabrana kategorija utjecati na porezne obveze i mogućnosti za korištenje državnih potpora. Nakon što odaberete vrstu obrta koja se najbolje uklapa u vašu poslovnu ideju, možete nastaviti s koracima za otvaranje obrta.
Pribavljanje potrebnih dozvola
Prije nego što paušalni obrt može započeti s radom, potrebno je pribaviti sve potrebne dozvole i prijaviti se za razne obveze. Ovaj korak uključuje plaćanje pristojbi, komorskog doprinosa, kao i prijavu za paušalno oporezivanje te mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Prvo, morate platiti pristojbe koje su potrebne za otvaranje obrta. Ove pristojbe variraju ovisno o vrsti obrta i obuhvaćaju troškove registracije, administrativne takse te eventualne druge naknade koje su vezane uz vašu djelatnost.
Nakon toga, za paušalni obrt ste obavezni platiti komorski doprinos. Ovaj iznos ovisi o vrsti vašeg obrta te može biti fiksni ili promjenjivi. Komorski doprinos često se plaća tromjesečno ili godišnje, ovisno o propisima vaše djelatnosti.
Zatim, morate se prijaviti za paušalno oporezivanje. Paušalno oporezivanje omogućuje vam da plaćate dohodak poreza po fiksnom iznosu, koji se određuje na temelju vaše djelatnosti i prihoda. Prijavom za paušalno oporezivanje, odlučujete se za jednostavniji način obračuna poreza, koji vam može donijeti uštede u odnosu na redovni način oporezivanja.
Konačno, morate se prijaviti za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Kada odlučite otvoriti paušalni obrt, obavezni ste uplaćivati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje prema utvrđenim osnovicama. Ovi doprinosi osiguravaju vašu zaštitu u slučaju bolesti, nesreće na radu, kao i prava na mirovinu u starosti.
Uspješnim završetkom ovog koraka, osigurat ćete svu potrebnu dokumentaciju te ispunjavati propisane obveze, što omogućava da paušalni obrt nesmetano posluje.
Što nakon otvaranja obrta?
Nakon uspješnog otvaranja obrta, postoji nekoliko važnih koraka koje treba poduzeti kako bi se osiguralo usklađivanje s propisima i financijskim obvezama.
Prvo, obrtnik treba razmotriti mogućnost zaposlenja radnika. Ako se obrt odluči zaposliti radnike, važno je upoznati se s pravilima i propisima vezanim uz radni odnos te kako ići s isplatama plaća. Uz to, potrebno je uputiti se u obveze plaćanja doprinosa za zaposlene.
Kako biste ispunili svoje financijske obveze, obrtnik mora također razmotriti plaćanje doprinosa. Ti doprinosi uključuju mirovinsko i zdravstveno osiguranje te doprinose za zaštitu zdravlja na radu. Važno je biti informiran o tome koje doprinose treba uplaćivati, te kako i kada to učiniti.
Još jedna važna stavka koju obrtnici trebaju znati nakon otvaranja obrta je PDV. Plaćanje PDV-a važan je dio poslovanja, a valja provjeriti je li vaš obrt obveznik PDV-a ili nije. Ako jest, obrtnik mora redovito prijavljivati PDV te voditi računa o eventualnim promjenama stope PDV-a ili propisa.
Nakon što ste se upoznali s gore navedenim obvezama, važno je napraviti plan za početak poslovanja. To uključuje pripremu strategije poslovanja, odabir osobnih ili poslovnih ciljeva te prilagođavanje strukture tvrtke kako bi se osigurao njezin rast i razvoj.
Porezna uprava i osiguranje
Kada otvarate paušalni obrt, jedan od važnih koraka je upis u Poreznu upravu i osiguranje.
U roku od 8 dana od upisa obrta u Obrtni registar, potrebno se javiti nadležnoj ispostavi Porezne uprave radi upisa u registar poreznih obveznika i odabira načina oporezivanja. To uključuje popunjavanje obrasca RPO i odabir paušalnog poreza na dohodak kao preferiranog načina oporezivanja.
Što se tiče zdravstvenog osiguranja, obrtnici su obveznici zdravstvenog osiguranja. Potrebno je prijaviti se u Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), kako biste osigurali kontinuirano zdravstveno osiguranje. Prijava se provodi pomoću obrasca M-3P, koji se predaje najbližoj ispostavi HZZO-a, uz Rješenje o upisu u Obrtni registar. Nakon toga, osiguranik će dobiti potvrdu o zdravstvenom osiguranju.
Mirovinsko osiguranje također je obvezno za obrtnike u Hrvatskoj. Oni su obveznici prvog (generacijski solidarnog) i drugog (individualno kapitaliziranog) stupa mirovinskog osiguranja. Potrebno je obratiti se Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) kako biste se prijavili za mirovinsko osiguranje. Prijava se provodi pomoću obrasca M-11P, koji se predaje najbližoj ispostavi HZMO-a, uz Rješenje o upisu u Obrtni registar.
Kada je riječ o paušalnom porezu na dohodak, Porezna uprava utvrđuje godišnji paušalni dohodak temeljem vrste i opsega poslovanja, te u obzir uzima lokalne parametre koji utječu na poslovanje. Porezni obveznici moraju plaćati paušalni porez na dohodak prema dinamici koju odredi Porezna uprava.
Vođenje poslovnih knjiga
Vođenje poslovnih knjiga jedan je od ključnih elemenata uspješnog poslovanja svakog paušalnog obrta. Paušalni obrt mora se pridržavati određenih propisa i voditi evidenciju kako bi pravilno ispunjavao svoje porezne obveze.
Poslovne knjige koje paušalni obrtnici moraju voditi uključuju Knjigu prometa (URA i IRA), Knjigu blagajne, Knjigu ulaznih i izlaznih računa te Knjigu nabave i prodaje. Dobro vođenje poslovnih knjiga pomaže u praćenju poslovnih transakcija i olakšava pripremu financijskih izvještaja.
Porez na dohodak obračunava se paušalno, stoga je važno pratiti porezne razrede i neprekidno se informirati o mogućim zakonskim promjenama. Prilikom otvaranja obrta, obrtnik se mora upoznati s propisima vezanim za vođenje poslovnih knjiga. Važno je znati koje obvezne evidencije moraju voditi, poput evidencije o zaposlenima, evidencije o ostvarenim satima rada i slično.
Vodiči za porezne obveznike, kao što je Vodič Namijenjen Obrtnicima Paušalistima Za Ispunjavanje Poreznih Obveza, može biti koristan u razumijevanju postupaka prikupljanja i prijave poreza. Pored toga, obrtnik može prisustvovati predavanjima, radionicama ili edukativnim događajima kako bi istražili najbolje prakse u vođenju poslovnih knjiga i bili informirani o promjenama zakonodavstva.
Zatvaranje obrta
Pri zatvaranju paušalnog obrta, nekoliko ključnih elemenata treba uzeti u obzir kako bi se proces završio uspješno.
Prilikom zatvaranja obrta, potrebno je prvo podnijeti zahtjev za brisanje obrta iz obrtnog registra. To se obično čini odlaskom u nadležni ured ili putem aplikacije e-Građani. Obavezno je predati svu dokumentaciju koja se odnosi na obrt, kao što su osobna iskaznica i potvrda o plaćenim porezima.
U postupku zatvaranja obrta, važno je paziti na sve detalje vezane uz identitet obrtnika. Vaš obrt mora biti utvrđen i identificiran s njegovim imenom i adresom sjedišta. U slučaju da je tijekom poslovanja došlo do promjene imena ili adrese, obrtnik mora ažurirati te podatke prije zatvaranja obrta.
Porezni pogled na paušalni obrt bitan je aspekt koji treba razmotriti pri zatvaranju obrta. Obrtnik mora biti siguran da su svi porezi i doprinosi plaćeni, uključujući porez na dobit, doprinose za socijalno osiguranje i porez na dodanu vrijednost (PDV). Također, obrtnik mora paziti na iznose koji se moraju prijaviti Poreznoj upravi.