U Hrvatskoj je nedavno predstavljena značajna reforma koja će utjecati na plaće gotovo svih zaposlenika u državnim i javnim službama. Ova reforma, koju su predstavili ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, donosi prosječno povećanje plaća od 13,5 posto. Posebno će biti naglašeno povećanje za zaposlenike s višom stručnom spremom (VŠS) i one u deficitarnim zanimanjima, te se uvodi princip jednakih plaća za poslove iste složenosti.
Reforma sustava plaća ima za cilj objektivnu procjenu radnih mjesta i uspostavu centralnog tijela za praćenje sustava plaća. Za realizaciju ovog povećanja plaća, koje je rezultat povećanja koeficijenata, planira se izdvojiti 880 milijuna eura. Uz to, kumulativni učinak reforme, zajedno s prošlogodišnjim povećanjima, iznosi 1,5 milijardi eura.
Ministar Malenica istaknuo je da je ovo najveća reforma u sustavu javne uprave u posljednjih 30 godina, koja obuhvaća 244.000 zaposlenih. U državnim službama, gdje je zaposleno 54.587 osoba, kategorizirano je 862 radna mjesta. Prosječno povećanje plaća u državnim službama iznosit će 13,8 posto. Primjerice, plaće državnih službenika i namještenika sa srednjom stručnom spremom (SSS) u 2024. godini u odnosu na prethodnu godinu porast će za 54 posto, za VŠS za 43 posto, a za visoku stručnu spremu (VSS) za 24 posto.
Ministar Piletić iznio je primjere povećanja koeficijenata u sustavu obrazovanja i zdravstva. Učitelji i asistenti, na primjer, imat će koeficijent 1,93, što znači da će njihove plaće za ožujak biti 1329,42 eura. U zdravstvu, plaće zdravstvenih radnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s novim koeficijentom 1,53 iznosit će 1141,49 eura, dok će plaće doktora medicine i dentalne medicine s koeficijentom 2,89 biti 1.968,18 eura.
Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je da su predloženi koeficijenti utemeljeni i predstavljeni sindikatima, te da su sindikati sudjelovali u njihovom kreiranju. Za povećanje plaća u zdravstvu predviđeno je više od 247 milijuna eura godišnje.
Ova reforma predstavlja značajan korak naprijed u pravednom vrednovanju rada i osiguravanju boljih uvjeta za zaposlenike u državnim i javnim službama, te postavlja temelje za dugoročno poboljšanje sustava plaća u Hrvatskoj.