Vozačka dozvola predstavlja ključnu ispravu za sve vozače, ali je također podložna oduzimanju u slučaju kršenja prometnih zakona. Zakon o sigurnosti prometa na cestama regulira pitanje oduzimanja vozačke dozvole zbog nakupljenih negativnih prekršajnih bodova. Ovaj sustav bodova predstavlja važan mehanizam zaštite sigurnosti u prometu, kojim se nastoji osvijestiti vozače o važnosti poštivanja prometnih pravila.
Osnovne Informacije
Polaganje vozačkog ispita
Polaganje vozačkog ispita važan je korak u procesu stjecanja vozačke dozvole. Kandidati moraju proći teoretski i praktični dio ispita kako bi dokazali svoju sposobnost za upravljanje vozilima. Ukoliko kandidat uspješno položi ispit, nadležno tijelo će izdati vozačku dozvolu.
Produljenje vozačke dozvole
Vozačka dozvola ima određeni rok valjanosti, nakon kojeg je potrebno podnijeti zahtjev za produljenje. Vozači su dužni podnijeti zahtjev za produljenje vozačke dozvole prije isteka roka valjanosti. Produljenje se može zatražiti na adresi prebivališta ili boravišta vozača, u nadležnom tijelu.
Izdavanje vozačke dozvole
Izdavanje vozačke dozvole vrši se nakon što kandidat uspješno položi vozački ispit. Kandidat treba podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole u redovnom postupku na adresi prebivališta ili boravišta, u nadležnom tijelu. Vozačka dozvola može se preuzeti putem dostavne službe na adresi prebivališta ili boravišta.
Ukoliko vozač prikupi 12 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, rješenjem će mu se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola. Mladim vozačima koji prikupe 9 negativnih prekršajnih bodova u razdoblju od dvije godine, također će se ukinuti vozačka dozvola.
12 negativnih prekršajnih bodova
Negativni prekršajni bodovi predstavljaju važan element u sustavu sigurnosti prometa na cestama. Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozaču koji u razdoblju od dvije godine prikupi 12 negativnih prekršajnih bodova rješenjem će se ukinuti i oduzeti vozačka dozvola.
Važno je napomenuti da mladim vozačima vozačka dozvola može biti oduzeta nakon što prikupe devet negativnih prekršajnih bodova u istom razdoblju od dvije godine. Oduzimanje vozačke dozvole u ovim situacijama shvaća se kao zaštitna mjera kako bi se osigurala sigurnost prometa na cestama i potaknulo vozače da se pridržavaju prometnih propisa.
U skladu s novim odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, sustav negativnih prekršajnih bodova proširen je i pooštren, što znači da se vozačima dodjeljuju kazneni bodovi za određene prekršaje. Cilj ovih odredbi je poboljšanje sigurnost prometa kroz smanjenje broja prometnih nesreća te poticanje vozača na odgovorno ponašanje.
Kada vozaču bude oduzeta vozačka dozvola, morat će proći kroz određene postupke kako bi ponovno stekao pravo na upravljanje motornim vozilom. To uključuje prolazak kroz zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom koja traje dvije godine, nakon čega će vozač morati ponovno polagati za vozačku dozvolu.
Akumulacija negativnih prekršajnih bodova može dovesti do gubitka vozačke dozvole i strožih mjera zaštite sigurnosti prometa. Vozači bi trebali biti svjesni posljedica kršenja prometnih propisa te nastojati upravljati svojim vozilima odgovorno i u skladu s prometnim zakonima.
Zakonodavni Okvir
Zakon o Sigurnosti Prometa na Cestama
Hrvatski Zakon o sigurnosti prometa na cestama regulira pravila na cestama i propisuje kaznene odredbe za vozače koji krše te propise.
Promjene u zakonu i novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama
U skladu s novim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, vozač može ponovno polagati vozački ispit, i to istekom roka od dvije godine od dana rješenja kojim mu se ukida vozačka dozvola. Također, novi zakon donosi dodatne odredbe te preciznije definira negativne prekršajne bodove i razdoblje u kojem akumuliranje istih može rezultirati ukidanjem vozačke dozvole.
Europski zakonodavni okvir
Europska unija također ima propise koji se odnose na sigurnost prometa na cestama. Oni se bave pitanjima u vezi s tehničkim zahtjevima vozila, vozilačkim dozvolama i međunarodnom suradnjom između država članica. Unutar EU, ministarstva pravosuđa različitih država članica surađuju na koordiniranju i primjeni ovih zakona kako bi osigurali sigurnost prometa na cestama diljem kontinenta.
Vozači u Hrvatskoj moraju biti svjesni i pridržavati se zakona iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kako bi izbjegli kazne i očuvali svoju vozačku dozvolu u skladu s hrvatskim, ali i europskim zakonodavstvom.
Postupak oduzimanja vozačke dozvole
Odluka Suda
Ako vozač u razdoblju od dvije godine prikupi 12 negativnih prekršajnih bodova, njegova vozačka dozvola će biti ukinuta i oduzeta. Mladim vozačima, koji prikupljaju 9 negativnih prekršajnih bodova, vozačka dozvola također će biti ukinuta i oduzeta. Na temelju presude suda, vozačka dozvola se oduzima i u slučaju težih prekršaja koji su počinjeni u prometu. Vozač može ponovno polagati svoj vozački ispit nakon isteka roka od dvije godine od dana rješenja kojim mu je ukinuta i oduzeta vozačka dozvola.
Upravni spor
Vozač ima pravo uložiti žalbu ili pokrenuti upravni spor protiv odluke kojom mu je oduzeta vozačka dozvola. Žalba se mora podnijeti nadležnom sudu u roku koji je naveden u rješenju oduzimanja vozačke dozvole. Vozač mora iznijeti svoje argumente i pružiti dokaze kako bi potkrijepio svoju žalbu.
U upravnom sporu, sud će razmotriti argumente i dokaze te odlučiti da li će vozačkoj dozvoli biti vraćena ili će biti potvrđena odluka o oduzimanju. Ako sud utvrdi da je odluka neosnovana, vozačka dozvola može biti vraćena vozaču.
Sigurnost u prometu
Prekoračenje brzine i alkohol
Sigurnost u prometu vrlo je važan faktor u zaštiti ljudskih života na cestama. Prekoračenje dopuštene brzine i konzumacija alkohola prije vožnje spadaju među najčešće uzroke prometnih nesreća u Hrvatskoj. Zakon o sigurnosti prometa na cestama propisuje negativne prekršajne bodove za prekršaje koji se odnose na prekoračenje brzine te vožnju pod utjecajem alkohola.
Recidivisti i zaštitne mjere
Recidivisti, odnosno osobe koje ponavljaju prekršaje, predstavljaju značajan rizik za sigurnost u prometu. Kako bi se smanjila mogućnost prometnih nesreća uzrokovanih recidivistima, zakonodavstvo propisuje zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom.
Jedna od tih mjera je ukidanje vozačke dozvole onima koji prikupe određeni broj negativnih prekršajnih bodova u gore navedenom razdoblju. Također, vozačima koji su već jednom kažnjeni zbog vožnje pod utjecajem alkohola ili prekoračenja brzine, izreći će se strože kazne u slučaju ponovnog prekršaja.
Cilj ovih mjera je obeshrabriti vozače od neodgovornog ponašanja na cestama i osigurati sigurnije uvjete za sve sudionike u prometu.